تبلیغات
عشق به فیزیک - حقیقت خاموش
درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

حقیقت خاموش

          بسم الله الرحمن الرحیم

«یسبح لله ما فی السماوات و ما فی الارض المک القدوس العزیز الحکیم » [جمعه /1].

- «و ان من شیء الا یسبح بحمده ولکن لا تفقهون تسبیحهم» [اسراء /44].

همه ی آسمان های هفت گانه و زمین، و موجوداتی که بین آن ها هستند، همه او را منزه می دارند و هیچ موجودی نیست، مگر آن که با حسش خداوند را منزه می دارد؛ ولی شما تسبیح آن ها را نمی فهمید که او همواره بردبار و آموزنده است.

 

بیان قرآن که شما تسبیح موجودات را نمی فهمید، ارتباط به نوع مردم دارد، چون اکثر مردم حقیقت تسبیح موجودات را درک نمی کنند، ولی مانعی ندارد که برخی از افراد روشن ضمیر و کسانی که روح و روان آنان با حقایق موجودات ارتباطی پیدا کرده، با گوش دل، تسبیح موجودات را بشنوند و از تسبیح موجودات در برابر فرمان خدا آگاه باشند .

تفکر قوة خیال را از پراکندگی و افسار گسیختگی نجات می دهد. چه خوب است که انسان در اوایل کار وقتی را برای تفکر در نظر بگیرد و در اطوار وجودی خود و موجودات عالم به فکر بنشیند. این کار باعث حشر پیدا کردن و محرم شدن انسان با عالم می شود. اگر انسان با نظام عالم محرم شود و با او رابطة دوستی برقرار کند اینجاست که می تواند به اسرار آن راه یابد زیرا دوست هرگز سرِّ خود را پنهان نمی دارد.

ما خیال می کنیم سنگ و چوب و گل خاموشند و نمی بینند و نمی شنوند و نمی فهمند. اما در واقع این سنگ است که به ما می گوید: شما نمی بینید و نمی‌شنوید و نمی فهمید. زیرا ما در حال حرف زدن و دیدن هستیم. نامحرم بودن شما با ما باعث شده نه گوشتان بشنود و نه چشمتان ببیند. همچنان که اگر خودتان نیز در بین یکدیگر نامحرمی پیدا کنید او را از خود دور می کنید و حرفش را نمی شنوید و اسرار خود را برای او فاش نمی کنید.

تفکر در نظام هستی باعث محرمیت انسان با عالَم می شود و موجب می‌شود که موجودات عالم اسرار خود را برای انسان بنمایانند. چگونه است که دستگاه ضبط تشکیل یافته از چند سیم و لحیم می تواند حرف ما را بگیرد و پس بدهد، اما زمین با این عظمت توان این یک ضبط را نداشته باشد؟!"

 تقابل فیزیک با متا فیزیک

 


حقیقت روح  ، روح به معنی جوهر یگانه و واحد آگاهی و شعور است.

 

در فیزیک مدرن،دانشمندان نظریه ریسمانها بر این باورند که ریسمانها با موقعیت فوق تقارنی خود،نیروهای چهارگانه گرانش،الکترومغناطیس،هسته ای قوی و هسته ای ضعیف را با هم متحد می کنند و بستر ظهور همه نیروها،ابر ریسمانها با حالت فوق تقارنی خود هستند.

نظریهٔ ریسمان شاخه‌ای ازفیزیک نظری و بیشتر مربوط به حوزه فیزیک انرژی‌های بالاست .این نظریه در ابتدا برای توجیه کامل نیروی هسته ای قوی به وجود آمد ولی پس از مدتی با گسترش کرومودینامیک کوانتومی کنار گذاشته شد و در حدود سالهای ۱۹۸۰ دو باره برای اتحاد نیروی گرانشی و برطرف کردن ناهنجاری‌های تئوری ابر گرانش وارد صحنه شد. بنا بر آن ماده در بنیادین‌ترین صورت خود نه ذره بلکه ریسمان مانند است. یعنی تمام ذرات بنیادین (مثل الکترون، پوزیترون و فوتون) اگر با بزرگنمایی خیلی خیلی زیاد نگریسته‌شوند ریسمان‌دیس هستند. ریسمان می‌تواند بسته (مثل حلقه) یا باز (مثل بند کفش) باشد.

همانطور که حالت‌های مختلف نوسانی در سیمهای سازهای زهی مثل گیتار صداها(نتها)ی گوناگونی ایجاد می‌کند، حالتهای مختلف نوسانی این ریسمانهای بنیادین نیز به صورت ذرات بنیادین گوناگون جلوه‌گر می‌شود.

 

    خاصیت مهم ابرریسمان که فیزیکدانان را به سمت خود کشاند این بود که این نظریه به طرزی بسیار طبیعی گرانش(نسبیت عام) و مدل استاندارد (نظریه میدان کوانتوم) که سه نیروی دیگر موجود در طبیعت (یعنی الکترومغتاطیس،نیروی ضعیف و نیروی هسته ای قوی) را توصیف می‌کند به هم مرتبط می‌سازد. 

  

تئوری کوانتوم به یک میدان وحدت یافته کوانتومی اعتقاد دارد که در پایین سطح ماده هستی، به یک میدان واحد می رسد که غیر قابل تجزیه است و از آن پایین تر نمی توان به تجزیه ماده پرداخت.

این میدان می تواند همان جوهر واحد آگاهی هستی باشد،در جایی پایین تر از ثابت پلانک قرار دارد و اساسا یک فضا-زمان دیگری برای درک موقعیت خود طلب می کند.

 

 

مقصود من از روح،همین میدان واحد آگاهی عالم وجود است.چون انسان دارای روح و روان و حیات است ، نمی تواند در جائی زندگی کند که فاقد روح و روان و زندگی است.موجود زنده نمی تواند در یک محیط مرده زندگی کند.باید محیط زیست همانند خود موجود زنده،از انرژی حیات برخوردار باشد،تا موجودی مانند انسان حیوان،گیاه و جماد بتواند در آن زیست و رشد کند.در غیر اینصورت لحظه ای دوام نمی آورد.آیا مثلا یک ماهی می تواند در یک دریای پر از اسید سولفوریک و یا قیر زندگی کند؟

پس اگر ما زنده ایم،برای این است که عالم وجود زنده است و اگر ما روح و روان داریم،که داریم،

پس کیهان و همه کائنات دارای روح،روان،زندگی ،آگاهی و شعور است.

 

در مقابل روح یا میدان آگاهی،ماده وجود دارد.اگر از نظر منطق هگل به این قضیه نگاه کنیم،روح تز،ماده آنتی تز و کائنات سن تز است.سن تز ترکیب یا همانهاده این دو (ماده-روح) است.نیروهای چهارگانه طبیعت و نیروهای دیگر مانند بارهای الکتریکی،حافظه ماده و نیروهای رنگ همه نمود و تظاهر عینی و ملموس و مادی آگاهی یا روح کائنات هستند.

 

قرن ها علوم طبیعی،عالم هستی را یک وجود مرده و فاقد آگاهی و حیات می شناختند.در قرن بیستم ،اندیشه و دیدگاه علم،به ویژه فیزیک و اختر شناسی به خاطر تحقیقات عمیقی که خواه ناخواه وارد دنیای متافیزیک می شد،نسبت به جمود عالم تغییر کرد و بسیاری از دانشمندان دریافتند که بافت عالم و کیهان حکایت از زنده بودن دارد و آگاه بودن آن می کند.

بنابر این علوم طبیعی در این قرن سئوالاتی را مطرح نمودند که در قرن نوزدهم جزء متافیزیک حساب می شدند. طرح اینگونه سئوالات در آن روزگار، از سوی دانشمندانی چون نیوتن،گالیله،لاپلاس،لاوازیه و ماکسول و جامعه علمی آن روزگار کفر محض به حساب می آمد.

به همین دلیل در قرن نوزدهم "متافیزیک" به عنوان یک اندیشه زائد و بی فایده فلسفی به دور انداخته شد و کسی حاضر نشد تا در آن غور و تحقیق و تفحص کند.

اما در قرن بیستم،ناگهان با ظهورتئوری نسبیت عام توسط آلبرت اینشتین،دید علم در باره متافیزیک متحول و دگرگون شد.چون در این زمان مسائل زیادی از متافیزیک در داخل علم فیزیک مطرح می شدند.

 

مفهوم تار و پود هستی و فضا و زمان،بعد چهارم و ابعاد بالاتر،محدود یا نا محدود بودن عالم،شکل فضا،همه مسائل متافیزیک بودند که از زمان رنسانس و عصر روشنگری در اروپا از فلمرو علم رانده شده بودند.اما در این زمان دوباره به صحنه علم برگشته و جان دوباره ای گرفتند.

نظریه کوانتوم،به ویژه مکانیک کوانتومی و در سه دهه آخر قرن بیستم پیدایش نظریاتی چون ابر ریسمانها،دو گانگی موج و ذره، و وحدت نیروها و یگانگی میدانهای کوانتومی،به معنی واقعی متافیزیک را وارد حیطه علم نموده و مقام و منزلت گذشته او را به وی بازگرداند.

اکنون سوالهایی مطرح است و ذهن دانشمندان را واقعا به خود مشغول کرده است:

آیا جهانهای موازی واقعا وجود دارند؟

آیا در فضاها و کرات دیگر خارج از منظومه شمسی موجودات انسانی یا شبیه انسانی زندگی می کنند؟

آیا موجود و موجوداتی بر زندگی ما در روی زمین نظارت داشته و کنترلی بروی آن دارند؟

                

آیا خود کیهان به عنوان یک سیستم ،یک موجود هوشمند است؟

همه این سئوال ها سر انجام به جائی می رسد که از خود بپرسیم،

آیا حیات ما و موجودیت عالم آفریننده ای دارد؟

اگر هست،چگونه و کیست و از کجا آمده است؟

 

اگر بتوانیم به معنی علمی کلمه،شعور و آگاهی کیهان و عالم وجود را ثابت کنیم،به طور علمی خدا را ثابت کرده ایم.

در سیستمهای غیر خطی،مانند انسان و کیهان،این اجزاء هستند که کل را می سازند.اما کل خود مستقل از اجزاء خود است.اگر اجزاء کیهان و عالم وجود هوشمند باشند،همه کائنات هوشمند است و تازه چون مستقل است و کلیتی غیر از مجموع اجزاء خود دارد، هوشمندی آن درجه ای بالاتر از هوشمندی مجموع اجزاء خود است.


یکی از نخستین اندیشمندان ایرانی که به وضوح درباره شعور و آگاهی ذرات عالم صحبت کرده،مولانا رومی،عارف ایرانی است که در مثنوی کبیر خود چنین فرموده است:

            گر تو را از غیب چشمی بـــاز شد             با تــــو ذرّات  جهان    همــــراز شد
           
نطق آب و نطق خاک و نطق گـــل           هست محسوس حــــواس اهل دل

           
جـمله   ذرات  عـالـــــــم  در   نهان            با تـــــو می گویند   روزان و  شبـان

           
مــا سمیعیم و بـــصیریم و خوشیم            بــــا شما  نـــامحرمان ما   خامشیم

          
چـــون شما سوی جمادی می روید           محرم  جــــــان جمادان    کی شوید

          
فاش   تسبیح  جـــــــمادات    آیدت             وسوسه  تـــــأویـــلها   بـزدایـــدت

          
چــــون   نـدارد   جان تـــو    قندیلها
           بــهر بینش    کرده ای     تـــأویلها

                             

مولانا جلال الدین رومی، به وضوح در اشعار خود از هشیاری،بصیر بودن و سمیع بودن ذرات عالم هستی سخن می گوید.اگر همه ذرات هستی می شنوند و می بینند و هشیار هستند،پس کل عالم وجود نیز از این هشیاری و بصیرت و بینش برخوردار است و تازه نسبت به اجراء خود از هوشمندی و هشیاری بالاتر و مستقل تری نیز برخوردار است.

  

شیخ محمود شبستری ،نیز در گلشن راز از رقص ذرات عالم و میل آنها به حرکت و رقص سخن رانده است.                       

آگاهی و شعور عالم وجود به صورت یک موجود واحد و غیر متکثر،مورد تائید عارفان شرق،از هند و چین تبت و ایران قرار گرفته تا عرفای ژاپن و یهودی و مسلمان قرار گرفته است.

آنچه را که قرن ها عارفان به صورت راز به آن می نگریستند و می پرداختند،امروزه در حوزه فعالیت دانشمندان علوم طبیعی قرار گرفته و آنها با زبان ریاضی به آن می پردازند.آلبرت اینشتین،نابغه فیزیک قرن بیستم،سی سال از سالهای آخر عمر خود را صرف یافتن میدان وحدت یافته طبیعت کرد و خواست میدانی را بیابد که همه نیروها از آن ناشی می شوند.و تلاش کرد تا بتواند تمام نیروهای چهارگانه فیزیک را با یک معادله با همدیگر متحد کند.

اما به دلیل مشکل بودن کار عمرش کفاف این را نداد که همچون نظریه نسبیت آن را پردازش کند.و موفق به انجام این کار نشد.اما اکنون تئوری کوانتوم به میدان وحدت یافته کوانتومی رسیده است و بر این باورند که یک میدان وحدت یافته از ذرات زیر اتمی(بهتر بگوییم ریسمانهای مرتعشی از انرژِی) همه نیروها را با هم متحد می کند.در حقیقت اندیشه عرفانهای تائو و شرقی قدم به حیطه علم نهاده است.

 

 

در قرن بیستم،کتابهای زیادی درباره اثبات علمی اندیشه های عرفانی شرقی یه رشته تحریر در آمدند.از آن جمله می توان به تائوی فیزیک اثر فیتیوف کاپرا و استادان رقص وولی از گاری زوکاف و فیزیک جاودانی از فرانک تایپلر و فیزیکدانان آمریکایی و عرفان پرینستون اثر ریموند رویه و روح ناشناخته اثر ژان شارون نام برد.

همه تلاشهای ذهنی نام برده شده موید این معنی هستند که علم فیزیک در حال درک عالم به صورت یک کل هماهنگ است.

مفاهیمی که از تئوری نسبیت،کوانتوم و مکملیت درک می شود حاکی از این است که آنچه را که ما به عنوان اشیاء فیزیکی و مستقل تجربه می کنیم،واقعا از هم مستقل نیستند و از درون و برون با هم ارتباط دارند.در نظریه سیستم ها ثابت شده است که دو شیئ وقتی در یک سیستم واقع می شوند یک نظام واحد را می سازند.انسان وقتی به عالم هستی می نگرد،در اثر اتحاد ناظر و منظور،به صورت یک دستگاه و نظام در می آید.بنابر این،هیچ یک از ذرات عالم و اشیاء از هم جدا نیستند و انسان هم مستقل از عالم نیست.

 

امروز فیزیکدانان به یک وجود مطلق قائل شده اند که دارای آگاهی و شعور است.استیون کوفمن فیزیکدان آمریکایی در کتاب "نظریه متحد واقعیت" بر این باور است که یک وجود مطلق در کائنات هست که همه واقعیت های عالم از آن ناشی می شود و این وجود دارای شعور مطلق است.

ما در یک فضا-زمان بی پایانی از شعور،اطلاعات،آگاهی و در یک کلمه در یک فضا زمان روحی زندگی می کنیم.که متاسفانه فقط سطح نازکی از بافته بیرونی آن را ادراک می کنیم و ژرفای عظیم آن از شناخت و دانش و ادراک ما پنهان است و پرده ای در مقابل دید و درک ما قرار دارد،شاید در قرن های آینده،با تکامل انرژی روحی و ذهنی انسان این پرده به تدریج بالا رود و ما به حقایق عمیق تر و بیشتری پی ببریم

 

خداوند،آگاهی نیرو و سرشت کل هستی است و انسان باید از انرژی فطری خود که ودیعه الهی است به بهترین نحو برای ترقی،توسعه و سعادتمندی خود در روی زمین استفاده کند.اگر انسان بخواهد روی کره زمین باقی بماند،باید ساختار آگاهی پر انرژی خود را برای سازندگی،خلاقیت و عشق و فداکاری و اعتلای هستی کلان خود به کار ببرد.در غیر اینصورت نمی تواند تمدن و نژاد خود را حفظ کند.آیا مریخ هم همین سرنوشت را پیدا کرده است؟

ما از چه ساخته شده ایم؟

از ذرات یا امواج؟


در آخرین تحقیقات، دانشمندان در حال تحقیق بر روی كاربردهای عملی محاسبات كوانتومی می باشند، و حتی در حال تجربه بر روی جابجایی كوانتومی هستند. فیزیك كوانتوم همه جا در اطراف ما مشغول به كار است و بدون آن، كسی نمی توانست توضیح دهد به عنوان مثال چرا آسمان آبی است، علف ها سبز هستند، و خورشید زرد است.

بدون آن، كسی نمی توانست توضیح دهد چرا یك میز جامد است و آب مایع است، و چگونه گیاهان نور خورشید را جذب می كنند و آن را در فرایندی به نام فتوسنتز به انرژی شیمیایی تبدیل می كنند.

      

روز جدید فیزیك كوانتوم همه اش خیلی وقت قبل با یك سئوال قدیمی در باره طبیعت نور شروع شد.

این بحث به قرن هفدهم باز می گردد زمانی كه نیوتن استدلال كرد كه نور باید از ذره تشكیل شده باشد. این شخص فیزیكدان و ریاضی دان برجسته انگلیسی، آیزاك نیوتن بود.

و آن زمان ریاضی دان و فیزیكدان بسیار برجسته كریستیان هویگنس دلیل آورد كه نه، نور موج است. و مباحثات در باره طبیعت واقعی نور به طور اساسی برای تقریبا 300 سال ادامه یافت.

 

                       

 دست آخر، كشف شد كه، در واقع می توان به هر دو شكل یك ذره و یك موج با آن برخورد كرد. اولین جهش در قرن بیستم، در این جهت، توسط ماكس پلانك و در اولین روز قرن بیستم روی داد. او به سادگی تلاش كرد كه این واقعیت را درباره توزیع شدت تابش كه یك فرد از ستارگان دریافت می كند، یا از اجسام داغ تابش می كند، درك كند. او فهمید كه به شیوه ای بسیار عجیب می تواند دركش كنید. این شیوه این را در بر داشت كه انرژی تنها در بسته های گسسته می آید.

ماكس پلانك پیشنهاد كرد كه نور شامل واحدهای انرژی منفصل از هم می باشد. او این واحد را كوانتوم نامید، و در همین زمان تئوری كوانتوم را متولد ساخت.

  

هیچكس به این موضوع در ابتدا توجهی نكرد، به جز یك فرد بسیار جوان كه در دفتر ثبت اختراعات در سوئیس كار می كرد؛ وی آلبرت اینشتین بود، فردی كه توجه كرد، و او در واقع فهمید كه می تواند تمام این جور چیزها را درك كند، و از همه بیشتر قابل توجه اینكه اثر فتوالكتریك این ایده را به كار می گیرد.

                       

پس از آن، نیلس بور درك كرد كه می تواند ساختار اتمی را با استفاده از این ایده درك كند. بعد لوئیس بروكلی در فرانسه این ایده ها را به ماده بسط دهد.

در اوایل سال 1920، فیزیكدانان فهمیدند كه هر دوی ماده و نور می توانند در شكل امواج با شكل قطعات ماده یا انرژی ظاهر شوند. بعدا، اروین شرودینگر و ماكس بورن معنای ریاضیاتی به این ها بخشیدند "امواج امكان". این دوگانگی ذره موجی بسیار عجیب بود.

 

امواج اشیاء كوانتومی به صورت آنی به محض اینكه دانشمندان تلاش برای اندازه گیری آنها یا دریافتن چیزی در باره آنها بكنند، تبدیل به ذرات می شوند.

خوب بیایید پایه ای ترین بروز امواج امكان را كه "بر هم نهی" است با استفاده از یك مثال ساده بررسی كنیم.

یك سكه بر می داریم، سكه می تواند شیر یا خط بیاید. خوب اولین سیمای شگفت آور مكانیك كوانتومی یك "برهم نهی" خوانده می شود.

سكه فقط نمی تواند شیر یا خط باشد بلكه می تواند چیزی باشد كه برهمنهی هر دو خوانده می شود. به عبارت دیگر، فقط شیر یا خط نیست؛ مخلوطی از این دوتاست. این اصل برهمنهی خوانده می شود. این اصل اصولا بیان می كند كه یك سكه لزومی ندارد كه در یك وضع یا وضع دیگری باشد. می تواند در مخلوطی دلخواه از این دو باشد.


دكتر استمپ می گوید، به طور ذاتی، تا زمانی كه ما به سكه نگاه نمی كنیم، سكه در یك حالت برهمنهی از هر دو حالت "شیر رو" و "خط رو" قرار دارد. اما این چیزی بیشتر از این حرف ها می باشد. در مورد ذرات كوانتومی، ما در واقع می توانیم به طور فیزیكی وجود برهمنهی حالات كوانتومی مختلف را آشكارسازی كنیم.

حال بیایید نگاهی بیاندازیم به آزمایشی كه با نام آزمایش دو شكافی شناخته می شود.

فیزیكدان پر آوازه و استاد افسانه ای فیزیك دكتر ریچارد فایمان، مرسوم بود كه بگوید "تمام مكانیك كوانتومی می تواند از تفكر دقیق در مفاهیم این تك آزمایش برداشت شود."

 

پس بیایید با دقت دنبالش كنیم:

وقتی ذرات ماده (مثلا توپهای بیس بال را در نظر بگیرید)به سمت یك شكاف یا دو شكاف شلیك می شوند، آنها نواری كه رد شكاف می باشد، بر روی دیوار مقابل تشكیل می دهند.

 

زمانی كه امواج به یك شكاف تكی یا دوتایی می رسند، آن ها هم یك نوار تكی ایجاد می كنند یا در حالت شكاف دوتایی، دو موج با یكدیگر اندركنش می كنند، در حالی كه قله ها و حضیض ها جایی كه به هم می رسند، یكدیگر را خنثی كرده و منجر به تشكیل یك الگوی تداخلی می شوند.

 

حال بیایید ذرات تشکیل دهنده مواد یعنی الکترونها را در نظر بگیریم.ذراتی از قبیل الكترون ها یا فوتونهای نور كار عجیبی می كنند. وقتی به سمت دو شكاف شلیك می شوند یك الگوی تداخلی مانند امواج تشكیل می دهند، در حالی كه باید دو نوار مانند ماده درست كنند.

  

چرا؟؟؟؟؟

چرا باید ذرات الکترون از خود طرحی تداخلی همانند امواج به جا بگذارند؟؟؟

آیا الکترونها موج هستند؟


حتی زمانی كه به صورت تكی شلیك می شوند، یك تك ذره كه به سمت یك دو شكافی می رود، به دو نیم خواهد شد، و اقدام به عبور از هر دوی شكافها خواهد كرد، و بعد با خودش تداخل می كند تا یك الگوی تداخلی مانند یك موج تولید كند.

بدین سان موجب می شود تا از میان هر دو شكاف برود: هم دومی و هم اولی.

  

اما زمانی كه اندازه گیری صورت می گیرد چیز عجیبی رخ می دهد.

برخلاف الگوی تداخلی قبل، الگوی مربوط به ذره مشاهده شده شبیه به الگوی ماده است.

          

تنها عمل مشاهده كردن كه كدام شكاف انتخاب شده است در واقع موجب می شود كه ذره تنها از درون یك شكاف برود.

چیزی كه این را حتی بیشتر متحیر كننده می كند این است كه شكافی با عرض 0.1 میلی متر مورد استفاده در این آزمایش، كه تقریبا 20 میلیارد بار از قطر كلاسیك الكترون عریض تر است، می تواند در واقع حركت الكترون را منحرف كند. این شبیه به این است كه چیزی یك سنگ یك سانتی متری را در حین عبور از یك دهانه 20 هزار كیلومتری، منحرف كند.

دلیل این امر اصل عدم قطعیت مشهور هایزنبرگ است. فیزیكدان برجسته آلمانی ورنر هایزنبرگ محدودیت های مشاهدات ما را از دنیای اطرافمان مورد سنجش قرار داد. او دریافت كه رفتار یك ذره، كه محصولی از فاصله و تكانه ذره می باشد، نمی تواند بدون عدم قطعیت اندازه گیری شود، با یك حداقل مقدار متناسب با ثابت پلانك. این ثابت پلانك یك عدد بسیار كوچك است، برابر با صفر بعد ممیز، بعد 33 صفر كه بعد از آن عدد 66 باشد. این عدد كوچك برای اشیاء مرئی قابل صرف نظر كردن است، اما برای یك الكترون بسیار كوچك محدود در فضا، گسترش به یك شكاف با عرض 0.1 میلی متر منجر به تغییر تكانه الكترون و در نتیجه انحراف جهتی كه الكترون در طی عبور از شكاف در پیش می گیرد، می شود.

          

چیزی كه بسیار متحیر كننده است این است كه به نظر می رسد یك الكترون به دو الكترون كه به طور همزمان در حال عبور از هر دو شكاف است، می شكافد، و یك الگوی تداخلی روی دیوار پشت این شكافها طرح می ریزد. الكترون چنان كه اگر یك موج در حال پراشیدن شدن باشد، رفتار می كند؛ و نه همچون یك قطعه واحد ماده.

برای اینکه این آزمایش را بهتر متوجه شوید می توانید از این لینک استفاده کرده و فیلم کوتاهی در این رابطه را ببینید:

          http://www.youtube.com/watch?v=EpSqrb3VK3c&feature=related

اما آیا بیشتر از این در مورد آن چیزی هست؟

اخیرا، دكتر آنتوان زلینگر و محققان در دانشگاه وین یك الگوی تداخلی مشابه در یك آزمایش دو شكافی را شرح می دهند. به جای انجام آزمایش با استفاده از الكترون، آن ها از ملكول كربن سی 60 استفاده كردند كه عموم آن را یك "باكی بال" می خوانند.

 

باكی بال تقریبا قطرش 1 نانومتر است. و تقریبا نسبت به یك الكترون یك میلیون بار بزرگتر و حدودا 100 هزار بار سنگین تر است.

در واقع، قطر آن قابل مقایسه با قطر مارپیچ دوگانه حلزونی "دی ان ای" كه مشهور است و تقریبا 2 نانومتر است، می باشد.

 

قطعا، به سختی كسی می تواند آنچنان ملكول های بزرگی را به عنوان موج در نظر بگیرد.

اما این ملکول هم دقیقا چون یک موج رفتار می کند.

آیا دی ان ای ما انسانها هم می تواند همچون موج رفتار کند؟

آیا امواج دیگر نیز می توانند در دی ان ای ما و در نتیجه نسل و آینده ما تاثیر بگذارند؟

آیا موسیقی بر دی ان ای تاثیری دارد؟ اصلا آیا دی ان ای ما انسانها موسیقی می نوازد؟

آیا انرژی افکار و اعمال ما بروی ژنهای ما تاثیر می گذارند؟

شما چه فکر می کنید؟

 آزمایش دو شكافی همچنین نشان داد كه زمانی كه یك الكترون با جهان بیرون اندركنش انجام می دهد، الگوی تداخلی ناپدید می شود. برای نمونه، زمانی كه ما از یك آشكارساز استفاده می كنیم تا تلاش كنیم الكترون را در یكی از دو شكاف مشاهده كنیم، الگوی تداخلی ناپدید می شود.

چیزی كه كشف می كنیم این است كه وقتی ما مشاهده انجام می دهیم، الكترون یكی از دو شكاف را برای عبور "انتخاب می كند"، مانند یك ذره كلاسیك، در نتیجه آشكارا توانایی های بر همنهی كوانتومی اش را "مخفی می كند".


امواج الكترونی تمام امكانات را تركیب می كنند، اما وقتی آن را مشاهده می كنیم، الكترون یكی از این امكان ها را انتخاب می كند تا رخداد واقعی آزمایش ما بشود، یك ذره ماده متمركز در یك نقطه بشود.

براساس گفته دانشمندان بسیار مشهور از قبیل اینگه ویگنر متاخر و ریاضی دان متاخر جان فن نیومن،

این آگاهی مشاهده گر است كه موجب این فرو ریختن می شود

 نوشته شده توسط :
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391-10:57 ق.ظ
نظرات() 

biotyna dla mężczyzn
جمعه 22 شهریور 1398 09:56 ب.ظ
It is in reality a great and helpful piece of information. I'm satisfied that you just shared
this helpful info with us. Please keep us informed like this.
Thank you for sharing.
Margarita
سه شنبه 19 شهریور 1398 05:55 ق.ظ
I don't usually comment but I gotta admit regards
for the post on this perfect one :D.
https://together.jolla.com/users/29498/havetail25
چهارشنبه 13 شهریور 1398 04:19 ب.ظ
Hey there! Someone in my Facebook group shared
this website with us so I came to take a look. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be
tweeting this to my followers! Superb blog and terrific design and style.
hubpages.com
چهارشنبه 13 شهریور 1398 01:31 ب.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
I'll be sure to bookmark it and come back to read
more of your useful info. Thanks for the post.

I'll certainly return.
www.seedandspark.com
جمعه 8 شهریور 1398 01:49 ق.ظ
At this time it sounds like BlogEngine is the preferred blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
www.instapaper.com
پنجشنبه 7 شهریور 1398 10:40 ب.ظ
I conceive you have remarked some very interesting details, regards for
the post.
https://fontlibrary.org/en/member/schnitzel160
چهارشنبه 6 شهریور 1398 05:50 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article and the rest of
the website is extremely good.
have a look
چهارشنبه 6 شهریور 1398 11:46 ق.ظ
It's really a nice and useful piece of info. I am happy that you shared this helpful info with us.
Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
pastebin.com
چهارشنبه 6 شهریور 1398 08:08 ق.ظ
Right now it sounds like Drupal is the preferred blogging
platform out there right now. (from what I've read) Is that what
you are using on your blog?
Shawn
سه شنبه 5 شهریور 1398 11:09 ب.ظ
I was just seeking this information for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site.
I wonder what's the lack of Google strategy that don't rank this type
of informative websites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.
www.sandiegoreader.com
دوشنبه 4 شهریور 1398 10:45 ب.ظ
I love what you guys are usually up too. Such clever work and exposure!
Keep up the awesome works guys I've included you guys
to my personal blogroll.
זונות
یکشنبه 3 شهریور 1398 12:12 ب.ظ
The ads are be subject to many of the binding laws of your State of Israel.
Escort girls in Israel
یکشنبه 3 شهریور 1398 01:01 ق.ظ
"We will need to build to an alternative crescendo, cheri," he said.

"And we all are going to have an ending that will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust, and also the
soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive
lips. I felt your head of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and I
want to him to thrust into me hard. Instead he
retracted and slid his hardness back nearly my clit.


I had been aching to have him inside, and I could tell that his need to
push that wonderful hard cock inside me was growing. His moans grew to fit mine, and I knew the sense of my wet pussy lips around the head
of his cock was getting a lot of for both of us.

"Permit the finale begin," he said, and he slid the top of his cock
inside me.

Both of us gasped as he held his cock there for your moment.
I contracted my pussy in order to him further inside, and the man threw
his head back in the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me,
and each and every time I squeezed my pussy around
him. His cock felt wonderful since it filled me, but I wanted all
of it inside me. I rolled sideways and rested my leg against his shoulder, and hubby plunged his
cock entirely in.
https://together.jolla.com/users/29031/teddyblythe
چهارشنبه 30 مرداد 1398 04:53 ب.ظ
What's up colleagues, fastidious article and pleasant urging commented at this place, I am truly
enjoying by these.
Elvia
سه شنبه 29 مرداد 1398 11:38 ب.ظ
I got what you mean,saved to bookmarks, very nice web site.
נערות ליווי
سه شنبه 29 مرداد 1398 05:46 ق.ظ
The perfect man is normally the grooms most reliable
and faithful good friend or relative. The most effective man is normally the grooms most reliable and faithful
buddy or relative. The ushers may be the grooms brothers, cousin, or finest associates, or brothers and close
kin of the bride. Responsibilities of the best Man Before the marriage, he - pays for his own attire, bought or rented.
May give the envelope to the officiant before the ceremony.
Through the ceremony, he - is just not a part
of the processional however enters with the groom, standing behind the groom and
barely to the left. After the ceremony, he - instantly serves as one of the witnesses in signing the wedding license.
On the reception, he - does not stand in the receiving
line until he is also the father of the groom. After the reception, he - promptly returns both his and the grooms rented formal wear
to the suitable location.
דירות דיסקרטיות
دوشنبه 28 مرداد 1398 04:59 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's which has a cappuccino.

They are handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face,
hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. They are well-built, with incredible arms
plus a chest that sticks out during this sweater.
We're standing before of each other discussing people,
what we'd like money, what we're trying to find on another person.
He starts telling me that he has been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject
you ', I say He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I really don't know. Everything happens for reasons right.
But identify, you would not reject me, can you
Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you right now?' he stated as I buy better him and kiss him.

‘Next time don't ask, simply do it.' I reply.

‘I favor how you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my your back heel in his leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you enjoy in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone to know what they want. A person who won't say yes just because I said yes. Someone who's not afraid of attempting something totally new,' he says. ‘I'm never afraid when attemping new things, especially in terms of making new stuff in the sack ', I intimate ‘And I adore women who are direct, who cut from the chase, like you just did. To get
honest, this is a huge turn on.
https://issuu.com
دوشنبه 28 مرداد 1398 04:48 ب.ظ
Yay google is my queen aided me to find this outstanding site!
Sondra
دوشنبه 28 مرداد 1398 11:36 ق.ظ
Right now it sounds like Expression Engine is the top blogging platform
out there right now. (from what I've read) Is that what
you are using on your blog?
forum.teamspeak.com
یکشنبه 27 مرداد 1398 03:58 ب.ظ
Hey! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out.

I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Great blog and superb design.
https://www.debate.org
شنبه 26 مرداد 1398 10:15 ب.ظ
I got what you mean,saved to fav, very nice internet site.
Kazuko
شنبه 26 مرداد 1398 12:04 ب.ظ
Keep up the wonderful piece of work, I read
few posts on this internet site and I think that
your blog is rattling interesting and contains sets of excellent information.
נערות ליווי בתל אביב
شنبه 26 مرداد 1398 11:28 ق.ظ
Quick search and obtain the most up-to-date results Get a massage escort girl, discrete
apartment or any perfect and indulgent recreation. In search of escort
girls? Discrete apartments? Produce a quick search by region of Israel.
www.cplusplus.com
جمعه 25 مرداد 1398 02:17 ب.ظ
Great work! That is the type of info that should be shared around
the web. Shame on Google for no longer positioning this post higher!
Come on over and consult with my web site . Thank you =)
tawk.to
جمعه 25 مرداد 1398 01:52 ب.ظ
I believe everything posted made a lot of sense.
But, what about this? what if you were to create a killer
headline? I mean, I don't want to tell you how to run your
blog, however what if you added something that
grabbed people's attention? I mean عشق به فیزیک - حقیقت
خاموش is a little boring. You could peek
at Yahoo's home page and watch how they create post
titles to get people to click. You might add a related video or a
picture or two to get people interested about everything've written.
Just my opinion, it could make your posts a little bit more interesting.
https://www.codecademy.com/
جمعه 25 مرداد 1398 09:56 ق.ظ
Keep up the fantastic work, I read few blog posts on this web site and I believe that your site
is very interesting and has got circles of great info.
https://gust.com/companies/todd-s-startup-32
پنجشنبه 24 مرداد 1398 10:08 ب.ظ
I like what you guys are up also. Such smart work and reporting!
Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to
my blogroll. I think it'll improve the value of my website :).
https://disqus.com/by/brooksid13/
پنجشنبه 24 مرداد 1398 03:19 ب.ظ
I enjoy what you guys tend to be up too. Such clever work and reporting!
Keep up the great works guys I've included you guys
to our blogroll.
https://www.edocr.com/user/enprizo8
پنجشنبه 24 مرداد 1398 07:20 ق.ظ
I liked up to you'll receive performed right here. The comic strip is attractive, your authored material stylish.
nevertheless, you command get got an impatience over that you wish be
handing over the following. in poor health for sure come more before once more as precisely the
same nearly very incessantly inside case
you shield this increase.
https://www.codecademy.com/fishwife35
چهارشنبه 23 مرداد 1398 02:41 ب.ظ
Keep up the superb piece of work, I read few blog posts on this site and I believe that your site
is very interesting and contains sets of wonderful information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30