تبلیغات
عشق به فیزیک - حقیقت خاموش
درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

حقیقت خاموش

          بسم الله الرحمن الرحیم

«یسبح لله ما فی السماوات و ما فی الارض المک القدوس العزیز الحکیم » [جمعه /1].

- «و ان من شیء الا یسبح بحمده ولکن لا تفقهون تسبیحهم» [اسراء /44].

همه ی آسمان های هفت گانه و زمین، و موجوداتی که بین آن ها هستند، همه او را منزه می دارند و هیچ موجودی نیست، مگر آن که با حسش خداوند را منزه می دارد؛ ولی شما تسبیح آن ها را نمی فهمید که او همواره بردبار و آموزنده است.

 

بیان قرآن که شما تسبیح موجودات را نمی فهمید، ارتباط به نوع مردم دارد، چون اکثر مردم حقیقت تسبیح موجودات را درک نمی کنند، ولی مانعی ندارد که برخی از افراد روشن ضمیر و کسانی که روح و روان آنان با حقایق موجودات ارتباطی پیدا کرده، با گوش دل، تسبیح موجودات را بشنوند و از تسبیح موجودات در برابر فرمان خدا آگاه باشند .

تفکر قوة خیال را از پراکندگی و افسار گسیختگی نجات می دهد. چه خوب است که انسان در اوایل کار وقتی را برای تفکر در نظر بگیرد و در اطوار وجودی خود و موجودات عالم به فکر بنشیند. این کار باعث حشر پیدا کردن و محرم شدن انسان با عالم می شود. اگر انسان با نظام عالم محرم شود و با او رابطة دوستی برقرار کند اینجاست که می تواند به اسرار آن راه یابد زیرا دوست هرگز سرِّ خود را پنهان نمی دارد.

ما خیال می کنیم سنگ و چوب و گل خاموشند و نمی بینند و نمی شنوند و نمی فهمند. اما در واقع این سنگ است که به ما می گوید: شما نمی بینید و نمی‌شنوید و نمی فهمید. زیرا ما در حال حرف زدن و دیدن هستیم. نامحرم بودن شما با ما باعث شده نه گوشتان بشنود و نه چشمتان ببیند. همچنان که اگر خودتان نیز در بین یکدیگر نامحرمی پیدا کنید او را از خود دور می کنید و حرفش را نمی شنوید و اسرار خود را برای او فاش نمی کنید.

تفکر در نظام هستی باعث محرمیت انسان با عالَم می شود و موجب می‌شود که موجودات عالم اسرار خود را برای انسان بنمایانند. چگونه است که دستگاه ضبط تشکیل یافته از چند سیم و لحیم می تواند حرف ما را بگیرد و پس بدهد، اما زمین با این عظمت توان این یک ضبط را نداشته باشد؟!"

 تقابل فیزیک با متا فیزیک

 


حقیقت روح  ، روح به معنی جوهر یگانه و واحد آگاهی و شعور است.

 

در فیزیک مدرن،دانشمندان نظریه ریسمانها بر این باورند که ریسمانها با موقعیت فوق تقارنی خود،نیروهای چهارگانه گرانش،الکترومغناطیس،هسته ای قوی و هسته ای ضعیف را با هم متحد می کنند و بستر ظهور همه نیروها،ابر ریسمانها با حالت فوق تقارنی خود هستند.

نظریهٔ ریسمان شاخه‌ای ازفیزیک نظری و بیشتر مربوط به حوزه فیزیک انرژی‌های بالاست .این نظریه در ابتدا برای توجیه کامل نیروی هسته ای قوی به وجود آمد ولی پس از مدتی با گسترش کرومودینامیک کوانتومی کنار گذاشته شد و در حدود سالهای ۱۹۸۰ دو باره برای اتحاد نیروی گرانشی و برطرف کردن ناهنجاری‌های تئوری ابر گرانش وارد صحنه شد. بنا بر آن ماده در بنیادین‌ترین صورت خود نه ذره بلکه ریسمان مانند است. یعنی تمام ذرات بنیادین (مثل الکترون، پوزیترون و فوتون) اگر با بزرگنمایی خیلی خیلی زیاد نگریسته‌شوند ریسمان‌دیس هستند. ریسمان می‌تواند بسته (مثل حلقه) یا باز (مثل بند کفش) باشد.

همانطور که حالت‌های مختلف نوسانی در سیمهای سازهای زهی مثل گیتار صداها(نتها)ی گوناگونی ایجاد می‌کند، حالتهای مختلف نوسانی این ریسمانهای بنیادین نیز به صورت ذرات بنیادین گوناگون جلوه‌گر می‌شود.

 

    خاصیت مهم ابرریسمان که فیزیکدانان را به سمت خود کشاند این بود که این نظریه به طرزی بسیار طبیعی گرانش(نسبیت عام) و مدل استاندارد (نظریه میدان کوانتوم) که سه نیروی دیگر موجود در طبیعت (یعنی الکترومغتاطیس،نیروی ضعیف و نیروی هسته ای قوی) را توصیف می‌کند به هم مرتبط می‌سازد. 

  

تئوری کوانتوم به یک میدان وحدت یافته کوانتومی اعتقاد دارد که در پایین سطح ماده هستی، به یک میدان واحد می رسد که غیر قابل تجزیه است و از آن پایین تر نمی توان به تجزیه ماده پرداخت.

این میدان می تواند همان جوهر واحد آگاهی هستی باشد،در جایی پایین تر از ثابت پلانک قرار دارد و اساسا یک فضا-زمان دیگری برای درک موقعیت خود طلب می کند.

 

 

مقصود من از روح،همین میدان واحد آگاهی عالم وجود است.چون انسان دارای روح و روان و حیات است ، نمی تواند در جائی زندگی کند که فاقد روح و روان و زندگی است.موجود زنده نمی تواند در یک محیط مرده زندگی کند.باید محیط زیست همانند خود موجود زنده،از انرژی حیات برخوردار باشد،تا موجودی مانند انسان حیوان،گیاه و جماد بتواند در آن زیست و رشد کند.در غیر اینصورت لحظه ای دوام نمی آورد.آیا مثلا یک ماهی می تواند در یک دریای پر از اسید سولفوریک و یا قیر زندگی کند؟

پس اگر ما زنده ایم،برای این است که عالم وجود زنده است و اگر ما روح و روان داریم،که داریم،

پس کیهان و همه کائنات دارای روح،روان،زندگی ،آگاهی و شعور است.

 

در مقابل روح یا میدان آگاهی،ماده وجود دارد.اگر از نظر منطق هگل به این قضیه نگاه کنیم،روح تز،ماده آنتی تز و کائنات سن تز است.سن تز ترکیب یا همانهاده این دو (ماده-روح) است.نیروهای چهارگانه طبیعت و نیروهای دیگر مانند بارهای الکتریکی،حافظه ماده و نیروهای رنگ همه نمود و تظاهر عینی و ملموس و مادی آگاهی یا روح کائنات هستند.

 

قرن ها علوم طبیعی،عالم هستی را یک وجود مرده و فاقد آگاهی و حیات می شناختند.در قرن بیستم ،اندیشه و دیدگاه علم،به ویژه فیزیک و اختر شناسی به خاطر تحقیقات عمیقی که خواه ناخواه وارد دنیای متافیزیک می شد،نسبت به جمود عالم تغییر کرد و بسیاری از دانشمندان دریافتند که بافت عالم و کیهان حکایت از زنده بودن دارد و آگاه بودن آن می کند.

بنابر این علوم طبیعی در این قرن سئوالاتی را مطرح نمودند که در قرن نوزدهم جزء متافیزیک حساب می شدند. طرح اینگونه سئوالات در آن روزگار، از سوی دانشمندانی چون نیوتن،گالیله،لاپلاس،لاوازیه و ماکسول و جامعه علمی آن روزگار کفر محض به حساب می آمد.

به همین دلیل در قرن نوزدهم "متافیزیک" به عنوان یک اندیشه زائد و بی فایده فلسفی به دور انداخته شد و کسی حاضر نشد تا در آن غور و تحقیق و تفحص کند.

اما در قرن بیستم،ناگهان با ظهورتئوری نسبیت عام توسط آلبرت اینشتین،دید علم در باره متافیزیک متحول و دگرگون شد.چون در این زمان مسائل زیادی از متافیزیک در داخل علم فیزیک مطرح می شدند.

 

مفهوم تار و پود هستی و فضا و زمان،بعد چهارم و ابعاد بالاتر،محدود یا نا محدود بودن عالم،شکل فضا،همه مسائل متافیزیک بودند که از زمان رنسانس و عصر روشنگری در اروپا از فلمرو علم رانده شده بودند.اما در این زمان دوباره به صحنه علم برگشته و جان دوباره ای گرفتند.

نظریه کوانتوم،به ویژه مکانیک کوانتومی و در سه دهه آخر قرن بیستم پیدایش نظریاتی چون ابر ریسمانها،دو گانگی موج و ذره، و وحدت نیروها و یگانگی میدانهای کوانتومی،به معنی واقعی متافیزیک را وارد حیطه علم نموده و مقام و منزلت گذشته او را به وی بازگرداند.

اکنون سوالهایی مطرح است و ذهن دانشمندان را واقعا به خود مشغول کرده است:

آیا جهانهای موازی واقعا وجود دارند؟

آیا در فضاها و کرات دیگر خارج از منظومه شمسی موجودات انسانی یا شبیه انسانی زندگی می کنند؟

آیا موجود و موجوداتی بر زندگی ما در روی زمین نظارت داشته و کنترلی بروی آن دارند؟

                

آیا خود کیهان به عنوان یک سیستم ،یک موجود هوشمند است؟

همه این سئوال ها سر انجام به جائی می رسد که از خود بپرسیم،

آیا حیات ما و موجودیت عالم آفریننده ای دارد؟

اگر هست،چگونه و کیست و از کجا آمده است؟

 

اگر بتوانیم به معنی علمی کلمه،شعور و آگاهی کیهان و عالم وجود را ثابت کنیم،به طور علمی خدا را ثابت کرده ایم.

در سیستمهای غیر خطی،مانند انسان و کیهان،این اجزاء هستند که کل را می سازند.اما کل خود مستقل از اجزاء خود است.اگر اجزاء کیهان و عالم وجود هوشمند باشند،همه کائنات هوشمند است و تازه چون مستقل است و کلیتی غیر از مجموع اجزاء خود دارد، هوشمندی آن درجه ای بالاتر از هوشمندی مجموع اجزاء خود است.


یکی از نخستین اندیشمندان ایرانی که به وضوح درباره شعور و آگاهی ذرات عالم صحبت کرده،مولانا رومی،عارف ایرانی است که در مثنوی کبیر خود چنین فرموده است:

            گر تو را از غیب چشمی بـــاز شد             با تــــو ذرّات  جهان    همــــراز شد
           
نطق آب و نطق خاک و نطق گـــل           هست محسوس حــــواس اهل دل

           
جـمله   ذرات  عـالـــــــم  در   نهان            با تـــــو می گویند   روزان و  شبـان

           
مــا سمیعیم و بـــصیریم و خوشیم            بــــا شما  نـــامحرمان ما   خامشیم

          
چـــون شما سوی جمادی می روید           محرم  جــــــان جمادان    کی شوید

          
فاش   تسبیح  جـــــــمادات    آیدت             وسوسه  تـــــأویـــلها   بـزدایـــدت

          
چــــون   نـدارد   جان تـــو    قندیلها
           بــهر بینش    کرده ای     تـــأویلها

                             

مولانا جلال الدین رومی، به وضوح در اشعار خود از هشیاری،بصیر بودن و سمیع بودن ذرات عالم هستی سخن می گوید.اگر همه ذرات هستی می شنوند و می بینند و هشیار هستند،پس کل عالم وجود نیز از این هشیاری و بصیرت و بینش برخوردار است و تازه نسبت به اجراء خود از هوشمندی و هشیاری بالاتر و مستقل تری نیز برخوردار است.

  

شیخ محمود شبستری ،نیز در گلشن راز از رقص ذرات عالم و میل آنها به حرکت و رقص سخن رانده است.                       

آگاهی و شعور عالم وجود به صورت یک موجود واحد و غیر متکثر،مورد تائید عارفان شرق،از هند و چین تبت و ایران قرار گرفته تا عرفای ژاپن و یهودی و مسلمان قرار گرفته است.

آنچه را که قرن ها عارفان به صورت راز به آن می نگریستند و می پرداختند،امروزه در حوزه فعالیت دانشمندان علوم طبیعی قرار گرفته و آنها با زبان ریاضی به آن می پردازند.آلبرت اینشتین،نابغه فیزیک قرن بیستم،سی سال از سالهای آخر عمر خود را صرف یافتن میدان وحدت یافته طبیعت کرد و خواست میدانی را بیابد که همه نیروها از آن ناشی می شوند.و تلاش کرد تا بتواند تمام نیروهای چهارگانه فیزیک را با یک معادله با همدیگر متحد کند.

اما به دلیل مشکل بودن کار عمرش کفاف این را نداد که همچون نظریه نسبیت آن را پردازش کند.و موفق به انجام این کار نشد.اما اکنون تئوری کوانتوم به میدان وحدت یافته کوانتومی رسیده است و بر این باورند که یک میدان وحدت یافته از ذرات زیر اتمی(بهتر بگوییم ریسمانهای مرتعشی از انرژِی) همه نیروها را با هم متحد می کند.در حقیقت اندیشه عرفانهای تائو و شرقی قدم به حیطه علم نهاده است.

 

 

در قرن بیستم،کتابهای زیادی درباره اثبات علمی اندیشه های عرفانی شرقی یه رشته تحریر در آمدند.از آن جمله می توان به تائوی فیزیک اثر فیتیوف کاپرا و استادان رقص وولی از گاری زوکاف و فیزیک جاودانی از فرانک تایپلر و فیزیکدانان آمریکایی و عرفان پرینستون اثر ریموند رویه و روح ناشناخته اثر ژان شارون نام برد.

همه تلاشهای ذهنی نام برده شده موید این معنی هستند که علم فیزیک در حال درک عالم به صورت یک کل هماهنگ است.

مفاهیمی که از تئوری نسبیت،کوانتوم و مکملیت درک می شود حاکی از این است که آنچه را که ما به عنوان اشیاء فیزیکی و مستقل تجربه می کنیم،واقعا از هم مستقل نیستند و از درون و برون با هم ارتباط دارند.در نظریه سیستم ها ثابت شده است که دو شیئ وقتی در یک سیستم واقع می شوند یک نظام واحد را می سازند.انسان وقتی به عالم هستی می نگرد،در اثر اتحاد ناظر و منظور،به صورت یک دستگاه و نظام در می آید.بنابر این،هیچ یک از ذرات عالم و اشیاء از هم جدا نیستند و انسان هم مستقل از عالم نیست.

 

امروز فیزیکدانان به یک وجود مطلق قائل شده اند که دارای آگاهی و شعور است.استیون کوفمن فیزیکدان آمریکایی در کتاب "نظریه متحد واقعیت" بر این باور است که یک وجود مطلق در کائنات هست که همه واقعیت های عالم از آن ناشی می شود و این وجود دارای شعور مطلق است.

ما در یک فضا-زمان بی پایانی از شعور،اطلاعات،آگاهی و در یک کلمه در یک فضا زمان روحی زندگی می کنیم.که متاسفانه فقط سطح نازکی از بافته بیرونی آن را ادراک می کنیم و ژرفای عظیم آن از شناخت و دانش و ادراک ما پنهان است و پرده ای در مقابل دید و درک ما قرار دارد،شاید در قرن های آینده،با تکامل انرژی روحی و ذهنی انسان این پرده به تدریج بالا رود و ما به حقایق عمیق تر و بیشتری پی ببریم

 

خداوند،آگاهی نیرو و سرشت کل هستی است و انسان باید از انرژی فطری خود که ودیعه الهی است به بهترین نحو برای ترقی،توسعه و سعادتمندی خود در روی زمین استفاده کند.اگر انسان بخواهد روی کره زمین باقی بماند،باید ساختار آگاهی پر انرژی خود را برای سازندگی،خلاقیت و عشق و فداکاری و اعتلای هستی کلان خود به کار ببرد.در غیر اینصورت نمی تواند تمدن و نژاد خود را حفظ کند.آیا مریخ هم همین سرنوشت را پیدا کرده است؟

ما از چه ساخته شده ایم؟

از ذرات یا امواج؟


در آخرین تحقیقات، دانشمندان در حال تحقیق بر روی كاربردهای عملی محاسبات كوانتومی می باشند، و حتی در حال تجربه بر روی جابجایی كوانتومی هستند. فیزیك كوانتوم همه جا در اطراف ما مشغول به كار است و بدون آن، كسی نمی توانست توضیح دهد به عنوان مثال چرا آسمان آبی است، علف ها سبز هستند، و خورشید زرد است.

بدون آن، كسی نمی توانست توضیح دهد چرا یك میز جامد است و آب مایع است، و چگونه گیاهان نور خورشید را جذب می كنند و آن را در فرایندی به نام فتوسنتز به انرژی شیمیایی تبدیل می كنند.

      

روز جدید فیزیك كوانتوم همه اش خیلی وقت قبل با یك سئوال قدیمی در باره طبیعت نور شروع شد.

این بحث به قرن هفدهم باز می گردد زمانی كه نیوتن استدلال كرد كه نور باید از ذره تشكیل شده باشد. این شخص فیزیكدان و ریاضی دان برجسته انگلیسی، آیزاك نیوتن بود.

و آن زمان ریاضی دان و فیزیكدان بسیار برجسته كریستیان هویگنس دلیل آورد كه نه، نور موج است. و مباحثات در باره طبیعت واقعی نور به طور اساسی برای تقریبا 300 سال ادامه یافت.

 

                       

 دست آخر، كشف شد كه، در واقع می توان به هر دو شكل یك ذره و یك موج با آن برخورد كرد. اولین جهش در قرن بیستم، در این جهت، توسط ماكس پلانك و در اولین روز قرن بیستم روی داد. او به سادگی تلاش كرد كه این واقعیت را درباره توزیع شدت تابش كه یك فرد از ستارگان دریافت می كند، یا از اجسام داغ تابش می كند، درك كند. او فهمید كه به شیوه ای بسیار عجیب می تواند دركش كنید. این شیوه این را در بر داشت كه انرژی تنها در بسته های گسسته می آید.

ماكس پلانك پیشنهاد كرد كه نور شامل واحدهای انرژی منفصل از هم می باشد. او این واحد را كوانتوم نامید، و در همین زمان تئوری كوانتوم را متولد ساخت.

  

هیچكس به این موضوع در ابتدا توجهی نكرد، به جز یك فرد بسیار جوان كه در دفتر ثبت اختراعات در سوئیس كار می كرد؛ وی آلبرت اینشتین بود، فردی كه توجه كرد، و او در واقع فهمید كه می تواند تمام این جور چیزها را درك كند، و از همه بیشتر قابل توجه اینكه اثر فتوالكتریك این ایده را به كار می گیرد.

                       

پس از آن، نیلس بور درك كرد كه می تواند ساختار اتمی را با استفاده از این ایده درك كند. بعد لوئیس بروكلی در فرانسه این ایده ها را به ماده بسط دهد.

در اوایل سال 1920، فیزیكدانان فهمیدند كه هر دوی ماده و نور می توانند در شكل امواج با شكل قطعات ماده یا انرژی ظاهر شوند. بعدا، اروین شرودینگر و ماكس بورن معنای ریاضیاتی به این ها بخشیدند "امواج امكان". این دوگانگی ذره موجی بسیار عجیب بود.

 

امواج اشیاء كوانتومی به صورت آنی به محض اینكه دانشمندان تلاش برای اندازه گیری آنها یا دریافتن چیزی در باره آنها بكنند، تبدیل به ذرات می شوند.

خوب بیایید پایه ای ترین بروز امواج امكان را كه "بر هم نهی" است با استفاده از یك مثال ساده بررسی كنیم.

یك سكه بر می داریم، سكه می تواند شیر یا خط بیاید. خوب اولین سیمای شگفت آور مكانیك كوانتومی یك "برهم نهی" خوانده می شود.

سكه فقط نمی تواند شیر یا خط باشد بلكه می تواند چیزی باشد كه برهمنهی هر دو خوانده می شود. به عبارت دیگر، فقط شیر یا خط نیست؛ مخلوطی از این دوتاست. این اصل برهمنهی خوانده می شود. این اصل اصولا بیان می كند كه یك سكه لزومی ندارد كه در یك وضع یا وضع دیگری باشد. می تواند در مخلوطی دلخواه از این دو باشد.


دكتر استمپ می گوید، به طور ذاتی، تا زمانی كه ما به سكه نگاه نمی كنیم، سكه در یك حالت برهمنهی از هر دو حالت "شیر رو" و "خط رو" قرار دارد. اما این چیزی بیشتر از این حرف ها می باشد. در مورد ذرات كوانتومی، ما در واقع می توانیم به طور فیزیكی وجود برهمنهی حالات كوانتومی مختلف را آشكارسازی كنیم.

حال بیایید نگاهی بیاندازیم به آزمایشی كه با نام آزمایش دو شكافی شناخته می شود.

فیزیكدان پر آوازه و استاد افسانه ای فیزیك دكتر ریچارد فایمان، مرسوم بود كه بگوید "تمام مكانیك كوانتومی می تواند از تفكر دقیق در مفاهیم این تك آزمایش برداشت شود."

 

پس بیایید با دقت دنبالش كنیم:

وقتی ذرات ماده (مثلا توپهای بیس بال را در نظر بگیرید)به سمت یك شكاف یا دو شكاف شلیك می شوند، آنها نواری كه رد شكاف می باشد، بر روی دیوار مقابل تشكیل می دهند.

 

زمانی كه امواج به یك شكاف تكی یا دوتایی می رسند، آن ها هم یك نوار تكی ایجاد می كنند یا در حالت شكاف دوتایی، دو موج با یكدیگر اندركنش می كنند، در حالی كه قله ها و حضیض ها جایی كه به هم می رسند، یكدیگر را خنثی كرده و منجر به تشكیل یك الگوی تداخلی می شوند.

 

حال بیایید ذرات تشکیل دهنده مواد یعنی الکترونها را در نظر بگیریم.ذراتی از قبیل الكترون ها یا فوتونهای نور كار عجیبی می كنند. وقتی به سمت دو شكاف شلیك می شوند یك الگوی تداخلی مانند امواج تشكیل می دهند، در حالی كه باید دو نوار مانند ماده درست كنند.

  

چرا؟؟؟؟؟

چرا باید ذرات الکترون از خود طرحی تداخلی همانند امواج به جا بگذارند؟؟؟

آیا الکترونها موج هستند؟


حتی زمانی كه به صورت تكی شلیك می شوند، یك تك ذره كه به سمت یك دو شكافی می رود، به دو نیم خواهد شد، و اقدام به عبور از هر دوی شكافها خواهد كرد، و بعد با خودش تداخل می كند تا یك الگوی تداخلی مانند یك موج تولید كند.

بدین سان موجب می شود تا از میان هر دو شكاف برود: هم دومی و هم اولی.

  

اما زمانی كه اندازه گیری صورت می گیرد چیز عجیبی رخ می دهد.

برخلاف الگوی تداخلی قبل، الگوی مربوط به ذره مشاهده شده شبیه به الگوی ماده است.

          

تنها عمل مشاهده كردن كه كدام شكاف انتخاب شده است در واقع موجب می شود كه ذره تنها از درون یك شكاف برود.

چیزی كه این را حتی بیشتر متحیر كننده می كند این است كه شكافی با عرض 0.1 میلی متر مورد استفاده در این آزمایش، كه تقریبا 20 میلیارد بار از قطر كلاسیك الكترون عریض تر است، می تواند در واقع حركت الكترون را منحرف كند. این شبیه به این است كه چیزی یك سنگ یك سانتی متری را در حین عبور از یك دهانه 20 هزار كیلومتری، منحرف كند.

دلیل این امر اصل عدم قطعیت مشهور هایزنبرگ است. فیزیكدان برجسته آلمانی ورنر هایزنبرگ محدودیت های مشاهدات ما را از دنیای اطرافمان مورد سنجش قرار داد. او دریافت كه رفتار یك ذره، كه محصولی از فاصله و تكانه ذره می باشد، نمی تواند بدون عدم قطعیت اندازه گیری شود، با یك حداقل مقدار متناسب با ثابت پلانك. این ثابت پلانك یك عدد بسیار كوچك است، برابر با صفر بعد ممیز، بعد 33 صفر كه بعد از آن عدد 66 باشد. این عدد كوچك برای اشیاء مرئی قابل صرف نظر كردن است، اما برای یك الكترون بسیار كوچك محدود در فضا، گسترش به یك شكاف با عرض 0.1 میلی متر منجر به تغییر تكانه الكترون و در نتیجه انحراف جهتی كه الكترون در طی عبور از شكاف در پیش می گیرد، می شود.

          

چیزی كه بسیار متحیر كننده است این است كه به نظر می رسد یك الكترون به دو الكترون كه به طور همزمان در حال عبور از هر دو شكاف است، می شكافد، و یك الگوی تداخلی روی دیوار پشت این شكافها طرح می ریزد. الكترون چنان كه اگر یك موج در حال پراشیدن شدن باشد، رفتار می كند؛ و نه همچون یك قطعه واحد ماده.

برای اینکه این آزمایش را بهتر متوجه شوید می توانید از این لینک استفاده کرده و فیلم کوتاهی در این رابطه را ببینید:

          http://www.youtube.com/watch?v=EpSqrb3VK3c&feature=related

اما آیا بیشتر از این در مورد آن چیزی هست؟

اخیرا، دكتر آنتوان زلینگر و محققان در دانشگاه وین یك الگوی تداخلی مشابه در یك آزمایش دو شكافی را شرح می دهند. به جای انجام آزمایش با استفاده از الكترون، آن ها از ملكول كربن سی 60 استفاده كردند كه عموم آن را یك "باكی بال" می خوانند.

 

باكی بال تقریبا قطرش 1 نانومتر است. و تقریبا نسبت به یك الكترون یك میلیون بار بزرگتر و حدودا 100 هزار بار سنگین تر است.

در واقع، قطر آن قابل مقایسه با قطر مارپیچ دوگانه حلزونی "دی ان ای" كه مشهور است و تقریبا 2 نانومتر است، می باشد.

 

قطعا، به سختی كسی می تواند آنچنان ملكول های بزرگی را به عنوان موج در نظر بگیرد.

اما این ملکول هم دقیقا چون یک موج رفتار می کند.

آیا دی ان ای ما انسانها هم می تواند همچون موج رفتار کند؟

آیا امواج دیگر نیز می توانند در دی ان ای ما و در نتیجه نسل و آینده ما تاثیر بگذارند؟

آیا موسیقی بر دی ان ای تاثیری دارد؟ اصلا آیا دی ان ای ما انسانها موسیقی می نوازد؟

آیا انرژی افکار و اعمال ما بروی ژنهای ما تاثیر می گذارند؟

شما چه فکر می کنید؟

 آزمایش دو شكافی همچنین نشان داد كه زمانی كه یك الكترون با جهان بیرون اندركنش انجام می دهد، الگوی تداخلی ناپدید می شود. برای نمونه، زمانی كه ما از یك آشكارساز استفاده می كنیم تا تلاش كنیم الكترون را در یكی از دو شكاف مشاهده كنیم، الگوی تداخلی ناپدید می شود.

چیزی كه كشف می كنیم این است كه وقتی ما مشاهده انجام می دهیم، الكترون یكی از دو شكاف را برای عبور "انتخاب می كند"، مانند یك ذره كلاسیك، در نتیجه آشكارا توانایی های بر همنهی كوانتومی اش را "مخفی می كند".


امواج الكترونی تمام امكانات را تركیب می كنند، اما وقتی آن را مشاهده می كنیم، الكترون یكی از این امكان ها را انتخاب می كند تا رخداد واقعی آزمایش ما بشود، یك ذره ماده متمركز در یك نقطه بشود.

براساس گفته دانشمندان بسیار مشهور از قبیل اینگه ویگنر متاخر و ریاضی دان متاخر جان فن نیومن،

این آگاهی مشاهده گر است كه موجب این فرو ریختن می شود

 نوشته شده توسط :
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391-09:57 ق.ظ
نظرات() 

adelaide weather Forecast
دوشنبه 24 دی 1397 09:48 ب.ظ
I visited various web sites except the audio quality for
audio songs current at this web page is genuinely fabulous.
about his
دوشنبه 24 دی 1397 05:10 ب.ظ
about his - http://secretgirlgames.com/profile/soila91037
Hey there! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 4!
Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
Keep up the great work! https://webboard.rukscore.com/index.php?action=profile;u=334966
batgirl cosplay costumes
یکشنبه 23 دی 1397 09:41 ب.ظ
Hi mates, how is the whole thing, and what you want to say regarding this article, in my view its
genuinely amazing for me.
deadpool cosplay costumes
شنبه 22 دی 1397 06:18 ق.ظ
I think this is among the most vital information for me.
And i'm glad reading your article. But want to remark on few general things,
The site style is great, the articles is really excellent : D.
Good job, cheers
adelaide temperature
سه شنبه 18 دی 1397 12:54 ق.ظ
Hi there colleagues, fastidious article and pleasant arguments commented here, I am genuinely
enjoying by these.
Olejek CBD
سه شنبه 18 دی 1397 12:43 ق.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to
assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
Any way I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.
Funny Cat Picture
یکشنبه 16 دی 1397 10:35 ق.ظ
This paragraph will help the internet viewers for building up new weblog or even a
weblog from start to end.
cosplay stores online
شنبه 8 دی 1397 01:37 ب.ظ
It's an amazing paragraph in favor of all the online people; they will get
benefit from it I am sure.
cosplay costumes nyc
جمعه 7 دی 1397 04:58 ب.ظ
First off I want to say wonderful blog! I had a quick question that I'd like to ask if you don't mind.
I was curious to find out how you center yourself and clear
your head prior to writing. I have had trouble clearing my
thoughts in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted simply
just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
Kudos!
The Red Tea Detox
جمعه 7 دی 1397 09:29 ق.ظ
I'm very pleased to find this page. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!!

I definitely appreciated every bit of it and i also have you saved as a
favorite to look at new information on your site.
muskelwachstum
جمعه 7 دی 1397 02:46 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your blog.
It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for
me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Excellent work!
narast svalov
جمعه 7 دی 1397 02:15 ق.ظ
Having read this I thought it was very informative.
I appreciate you finding the time and energy to put this short article together.

I once again find myself spending a lot of time both reading
and posting comments. But so what, it was still worthwhile!
rolflamer.nethouse.me
دوشنبه 3 دی 1397 10:59 ق.ظ
Magnificent beat ! I would like to apprentice even as you
amend your web site, how can i subscribe for a blog website?

The account helped me a applicable deal.
I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered brilliant
transparent idea
tabletten für muskelaufbau
جمعه 30 آذر 1397 03:18 ب.ظ
Hurrah! After all I got a webpage from where I be
able to really take valuable data regarding my study and
knowledge.
Free V Bucks Generator ios
پنجشنبه 29 آذر 1397 06:04 ق.ظ
https://www.mifare.net/company/fortnite-free-v-bucks-generator/
https://www.mifare.net/company/fortnite-free-v-bucks-generator-2/
https://www.mifare.net/company/free-v-bucks-no-verification/
https://www.mifare.net/company/free-v-bucks-ps4/
nightwing cosplay costumes
پنجشنبه 29 آذر 1397 05:07 ق.ظ
Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and
I will be waiting for your further post thank you once again.
Concepcion
چهارشنبه 28 آذر 1397 03:29 ق.ظ
Every weekend i used to go to see this web site, for the reason that i want enjoyment, for the reason that
this this web site conations in fact fastidious
funny stuff too.
mens cosplay costumes
چهارشنبه 28 آذر 1397 12:46 ق.ظ
If you are going for best contents like me, simply visit this web page all the time since
it provides quality contents, thanks
http://cleantalkorg2.ru/
جمعه 23 آذر 1397 03:25 ق.ظ
Hello, i feel that i saw you visited my website so i got here
to return the choose?.I'm trying to find issues to improve my web
site!I assume its adequate to make use of a few of your ideas!!
Cialis generic
جمعه 16 آذر 1397 11:32 ق.ظ

You reported this very well.
if a woman takes a mans cialis how does cialis work prices on cialis 10 mg cialis 20 mg cost cialis tablets cialis para que sirve we like it safe cheap cialis generic cialis levitra generic cialis pill online we like it cialis soft gel
buy cials online
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:22 ب.ظ

This is nicely said! .
ou trouver cialis sur le net il cialis quanto costa rezeptfrei cialis apotheke cialis 50 mg soft tab cialis australia org purchase once a day cialis cialis 20mg preis cf side effects for cialis cialis generico in farmacia cialis price thailand
buy tadalafil
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:34 ب.ظ

Thank you! A lot of knowledge.

canadian discount cialis cialis generic availability cialis tablets cialis venta a domicilio cialis professional yohimbe cialis coupons printable cialis generico in farmacia tadalafil tablets wow cialis tadalafil 100mg how do cialis pills work
buy cheap cialis no prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:19 ق.ظ

With thanks! Ample advice.

cialis daily dose generic how to purchase cialis on line cialis para que sirve 40 mg cialis what if i take buy name brand cialis on line low dose cialis blood pressure cialis australian price cialis 5mg prix cialis soft tabs for sale cialis canada on line
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 06:58 ب.ظ

Good info. Thanks a lot.
cialis tablets australia cialis wir preise the best site cialis tablets cialis et insomni cialis rezeptfrei generic cialis with dapoxetine cialis online napol cialis alternative cialis sale online cialis name brand cheap
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 07:52 ق.ظ

Many thanks. Quite a lot of posts!

cialis australian price low cost cialis 20mg cialis super acti how to buy cialis online usa cialis 5 mg para diabeticos cialis in sconto comprar cialis navarr trusted tabled cialis softabs rx cialis para comprar cost of cialis per pill
rules of survival hack pc free
سه شنبه 13 آذر 1397 02:29 ق.ظ
My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post's to be what precisely I'm
looking for. Does one offer guest writers to write content in your case?
I wouldn't mind writing a post or elaborating on some of the subjects you write with regards to here.
Again, awesome website!
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:57 ب.ظ

Cheers! Excellent stuff.
buy original cialis wow cialis tadalafil 100mg buy online cialis 5mg cialis en 24 hora cialis prezzo in linea basso cialis online nederland generic cialis 20mg uk cialis dosage cialis rckenschmerzen cialis canadian drugs
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:31 ق.ظ

Valuable postings. Regards!
acheter cialis kamagra when can i take another cialis only here cialis pills cialis prezzo in linea basso generic cialis pro warnings for cialis cialis generico milano acheter cialis kamagra cialis taglich buy cialis sample pack
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 07:28 ب.ظ

With thanks, Loads of information.

cialis 20 mg cut in half cialis savings card generic cialis soft gels deutschland cialis online cialis side effects dangers cialis pills in singapore are there generic cialis cialis usa cost click here cialis daily uk il cialis quanto costa
rules of survival hack to get clothes
یکشنبه 11 آذر 1397 08:24 ق.ظ
What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I
have found It absolutely useful and it has aided me out
loads. I hope to contribute & aid other users like its aided me.
Good job.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30